Dokončili jste malování? Vyzkoušejte tipy a triky našich expertů a udělejte z úklidu po malování jednoduchou záležitost.
Jak po malovani zase uklidit.

Jak po malování zase uklidit

S těmito triky od expertů uklidíte jednoduše a rychle.

1. krok: Zkontrolujte místo

Nejprve zkontrolujte, jestli nemáte barvu na ponožkách a podrážkách Vašich bot – tím zamezíte rozšíření barvy po celém domě.

2. krok: Vyčistěte své náčiní

Všechny své nástroje důsledně vyčistěte tak, abyste je příště mohli použít znovu. Vyčistěte také všechna pomocná lemování, škrabky a okapy na barvu.

Použijte teplou mýdlovou vodu pro barvy na bázi vody, a rozpouštědla na barvy vyrobené na bázi rozpouštědel. Ujistěte se, že jste všechny kovové nástroje pečlivě utřeli tak, aby nedošlo k rezivění.

3. krok: Vymyjte štětce

Stejně tak budete jistě chtít vyčistit své štětce a válečky ještě před tím, než na nich barva zaschne. Pokud jste použili barvu na bázi vody, vymyjte štětce a válečky pod studenou tekoucí vodou, potom znovu v teplé vodě s trochou čistícího prostředku a nakonec ještě jednou ve studené tekoucí vodě.

Použili-li jste barvu na bázi rozpouštědla, vymyjte své štětce pomocí čističů na bázi rozpouštědla, načež je ještě propláchněte v teplé vodě s trochou čistícího prostředku.

4. krok: Jak štětce uchovávat

Zabalte své štětce do savé látky, jako je například kuchyňská utěrka a balení omotejte lepící páskou. To zajistí, že se Váš štětec vrátí během schnutí do původního tvaru. Štětce uskladňujte na plocho tak, aby se štětiny neohýbaly.

5. krok: Otřete plechovku s barvou

Ještě než víko své plechovky s barvou napevno uzavřete, očistěte ji od kapek barvy. Zamezíte tím rozšiřování barvy na nežádoucí místa a také se Vám bude plechovka s barvou příště lépe otevírat.

6. krok: Umyjte barevné kapky a cákance

Máte kapky barvy na vybavení nebo na skle? Z těchto míst je jednoduché barvu odstranit. Počkejte zkrátka, až barva uschne a potom buďto povrch otřete vlhkým hadrem, nebo kapky jemně oškrábejte tupým nožem.

7. krok: vyklepejte ochranné plachty

Nakonec vezměte ochranné plachty a přeložte je směrem dovnitř tak, abyste si jimi nezašpinili koberec či nábytek. Vyneste je ven a vytřepejte je.