Nemusíte vzdávat zajímavou dekoraci jen proto, že máte malý pokoj. Stačí se v malování trochu vyznat a místnost dokážete snadno opticky zvětšit.
Vytvorte si prostorny obyvaci pokoj

Jak opticky zvětšit malou místnost

Pokud váš nový domov má spíše menší rozměry, zkuste tyto chytré nápady na využití barev a využijte jeho prostor na maximum.

„Můj nový domov se mi moc líbí. Je tam ale jedna místnost, kterou bych si představovala větší. Dá se nějak zařídit, aby vypadala prostornější?“

Pokud jste se přestěhovali do menšího nebo jste si právě pořídili svůj první byt, dá se čekat, že ve vašem novém domově bude alespoň jedna místnost, kterou byste si představovali větší.

Nemusíte vzdávat zajímavou dekoraci jen proto, že máte malý pokoj. Stačí se v malování trochu vyznat a místnost dokážete snadno opticky zvětšit.

Bytová architektka Henrietta von Stockhausen ze studia VSP Interiors vám přináší pět tipů na vymalování, které vám malé místnosti pomůžou využít na maximum.

Když stěny natřete studenými barvami, budou se zdát vzdálenější a místnost samotná bude působit prostorněji a světleji. Místnost nejlépe projasníte, když použijete světlé odstíny šedé nebo modré.
Studene barvy opticky oddali steny

1) Použijte tmavé odstíny

Nemyslím si, že by se malé místnosti musely vždycky vymalovat světlými barvami. Záleží totiž na tom, na co budete danou místnost využívat. Zatímco v ložnici se dá použití teplých odstínů odůvodnit, do koupelny by mohlo být lepší dát studené odstíny. Pokud má být místnost útulná, úžasně se k tomu hodí hodně tmavé odstíny modré.

2) Vytvořte optický dojem výšky

Natřete stěnu až 10 cm pod strop (případně, pokud máte obvodovou lištu, až pod ní), a pak všechno nad tím vymalujte bíle. Tento pruh bílé strop opticky zvýší, takže místnost bude vypadat vyšší. Se zářivě bílou hezky kontrastují například tmavé odstíny modrozelené.

3) Rozšiřte chodby

Nejsem příznivcem dekorativních stěn. Existuje ale jeden případ, kdy bych je doporučila – pokud máte velice dlouhou a úzkou chodbu. Tmavá barva na obou koncích pomáhá směřovat pozornost a prostor opticky zkracuje. Intenzivní dojem získáte použitím sytě červené.

Krycí lišty, podlahové sokly a jiné druhy lišt natřete světlými reflexními barvami, třeba v takovém odstínu, který bude jemně kontrastovat s barvou stěn.
Zkuste pouzit kontrastni tony barev

4) Zkuste motiv tvořený odstíny jedné barvy

Vyberte látkové doplňky a nábytek ve stejných odstínech jako je barva zdi. Lépe splynou a nebudou tolik vyčnívat. Přispějete tím k vytvoření klidného a uspořádaného prostoru, který se bude zdát větší, než ve skutečnosti je. Zvlášť dobře se k tomu hodí odstíny zelené.

5) Nechte vyniknout dřevěné prvky

V malých místnostech by měly mít dřevěné prvky a lišty stejnou barvu jako stěny, ale o trochu tmavší odstín. Tento kontrast umožňuje zdůraznit architektonické proporce místnosti, poněkud oddálí stěny a místnost opticky zvětší. Rafinovaně elegantní vzhled získáte kombinací tmavě šedých dřevěných prvků a stěn ve světlejším odstínu šedé.

Načítání dat, čekejte prosím...