Naše domovy jsou dnes mnohem otevřenější než kdy dříve. Jídelny v kuchyních, spací plochy v mezaninu, balkonky, světlíky, zimní zahrady... Všechny tyto prvky vnášejí dovnitř vnější svět. Otevřenější jsou i moderní rodiny. Zatímco kdysi byly role a prostory jasně dané, dnes se na tvorbě společných domácností podílíme všichni.

Svůj názor může vyjádřit každý

A výsledek? Společné prostory bytu používáme všichni, každý má ale trochu jinou představu, jak by takový prostor měl vypadat. A právě to může být úžasná příležitost. Najděte takové řešení interiéru, které bude nejlépe odrážet osobnosti všech členů rodiny.

Umění užívání společných prostorů

„Umění užívat společný prostor znamená schopnost otevřít se názorům a vizím ostatních členů rodiny,” říká Marieke van der Bruggen, Senior Color Designer ve společnosti AkzoNobel. „Společné prostory fungují nejlépe, když z nich cítíme pozitivní, otevřenou a srdečnou atmosféru. Při tvorbě takového prostoru vám pomůže barva.”

Odvažte se na neutrálním podkladu

Budete-li se ptát lidé na oblíbenou barvu, ve většině případů se dočkáte odpovědi, že nějaká výrazná, vesměs základní barva, případně růžová, sytá purpurová... „S takovými barvami se dokážeme ztotožnit,” vysvětluje Marieke. „Můžete začít malovat pokoj nějakým neutrálním podkladem, například zemitou šedou, krémovou, světlou lila nebo šedomodrou Džínovou vzpomínku, která získala ocenění barva roku 2017. Na takový podklad pak každý může přispět svou oblíbenou barvou a vytvořit zářivý akcent.”

Hra s tvary

Nečekané geometrické tvary v akcentových barvách vnesou do prostoru energii.

„Hlavní stěny vašemu prostoru přinesou velké ústřední body. Vy ale můžete vyzkoušet hravější přístup k barvám a natřít například okenní rám nějakým křiklavým odstínem (já vybrala povzbuzující sluneční žlutou) nebo vytvořit nečekané geometrické tvary (já vyzkoušela jemnější dvojtónový efekt s šedomodrým kruhem na světle fialové stěně proti okennímu rámu).”

Pusťte se do toho společně

Namalovaná kolečka v různých barvách vytvoří na stěně úžasný a výrazný prvek.

Do tvorby společných prostor se může aktivně zapojit každý. „Zkuste pokrýt hlavní stěnu kolečky v doplňkových odstínech. Já vybrala paletu od světlé béžové a šedé, přes okrovou a lososově růžovou až po jasnou růžovou a křiklavou žlutou. Každý člen rodiny pak může malovat vlastní barvou,” navrhuje Marieke. „Kolečka nemusí být dokonalá... Alespoň vašemu bydlení zajistí originální ráz.”

Jedinečná hlavní stěna

Pruhovaná stěna se smělou výraznou žlutou v kontrastu s tlumenějšími odstíny.

Většina hlavních zdí na sobě nese blok jedné barvy, která kontrastuje s neutrálním podkladem na ostatních stěnách. Přitom existuje tolik dalších možností! „Použití různých odstínů může mít neuvěřitelně působivý dopad. Co takhle odvážné střídavé pruhy, které přinesou maximum energie, nebo postupné vytrácení barvy až do základního odstínu, což vytvoří uklidňující efekt zapadajícího slunce?”

Podívejte se na video a přečtěte si další informace.

Skvělé tipy, jak z prostoru vytěžit maximum, najdete v oddíle Společné bydlení: nápady na vlastní odpočinkový kout.

{USE SECTION BELOW IF LOCAL MARKETS DON’T WANT TO USE ‘WHICH PAINTS’ SECTIONS}

Udělejte si představu s těmito barvami:

S0.10.50 / 87BG27/077
ZN.02.73 / 40RR57/045
SN.02.67 / 95BG49/025
F2.04.74 / 19YY61/057
G4.50.75 / 66YY61/648
C6.22.61 / 38YR40/290
B6.40.50 / 00YR26/490
F1.35.65 / 21YY45/405
ZN.02.80 / 26RR73/037