Objevujte kombinace tón v tónu, jako je naše šedomodrá Džínová vzpomínka, která se stala barvou roku 2017, se sytou tmavě modrou a vytvořte kompozici, která vyniká obrovským smyslem pro jednotnost. Získáte tak prostor, který bude tak akorát. Tento efekt můžete oživit různými ručně malovanými tvary, pruhy nebo tónovými přechody, případně vzory nebo texturami.

Použijte typologickou skupinu barev

Puntíkovaný vzor v tónech určité barevné palety vytvoří neuvěřitelně dynamický design.

Celá paleta naší šedomodré barvy roku 2017 byla vybrána s maximální péčí, aby každý její odstín dokonale doplňoval jiný. „Možnost pohrát si s touto skupinou modrých je neuvěřitelná zábava,” tvrdí Heleen van Gentová, kreativní ředitelka společnosti Global Aesthetic Center. „Lidé si díky ní mohou tvořit vlastní moderní kombinace barev překvapivě snadno.”

Proč byste se tedy měli omezovat na jedinou barvu na stěnách nebo jednotkách? Navrhněte si bez rozpaků vlastní vzory, které využívají různé tóny, například hravé puntíky, a umístěte je na jednu stěnu. Pokud použijete kompletní řadu tónů, přesunete k motivu pozornost z jiného předmětu v místnosti, který je namalován stejnou barvou.

Dejte svým vlastním malířským schopnostem volnou ruku

Použití ručně malovaných tvarů vnese do vašeho bytu prvek dynamické kreativity.

„Na ručním malování vlastních vzorů je cosi neuvěřitelně osvobozujícího,” říká Heleen. Proč se nepustit do spirál, dekorativních vzorů nebo třeba velkých kruhů? „nemusíte být žádný Michelangelo, nic nemusíte opravovat ani předělávat... Jednoduše malujte!”

Do ztracena

Zkuste na stěně postupně stínovat tmavší a světlejší odstíny jedné palety. Postupujte od tmavé barvy u země a pokračujte směrem vzhůru k té nejsvětlejší.

Použití tolika tónů jedné barvy může působit přehnaně. Ale ne, pokud je šikovně spojíte. Zkuste barvu zesvětlovat, jak budete postupovat od spodu nahoru. Tmavší odstíny jsou přirozeně zemitější, zatímco ty světlejší působí výrazně vzdušněji.

Jelikož modrá je barva moře, oblohy a spousty věcí mezi tím, bude vám výsledek připomínat abstraktní krajinu, například pohled na moře, a společným prostorám přinese přirozeně pokojný a uklidňující efekt.

Stejný odstín, různé povrchy

Vytvořte odvážnou stěnu, kterou nikdo nepřehlédne, pomocí různých odstínů jedné barvy v hrubých dramatických linkách.

Střídání různých tónů můžete nahradit střídáním různých textur. Takhle můžete namalovat poličky, skříně, židle, ale třeba i strop. „Zkuste si namalovat nábytek, aby ladil se stěnami... Aby se téměř stal součástí pozadí,” navrhuje Heleen. „Tohle řešení vás možná překvapí, ale je neuvěřitelně efektivní.”

Najděte si vlastní modrou

Stáhněte si aplikaci Dulux Visualizer app, která vám ukáže, jak tyto krásné modré odstíny použít v každé místnosti vašeho bytu.

{USE SECTION BELOW IF LOCAL MARKETS DON’T WANT TO USE ‘WHICH PAINTS’ SECTIONS}

Udělejte si představu s těmito barvami:

S9.30.40 / 15BB19/227
S7.19.59 / 06BB39/179
S1.05.81 / 89BG72/060
S0.10.50 / 87BG27/077
T1.23.25 / 27BB10/138
HN.02.83 / 89YY80/039
U3.15.11 / 66BB06/077