“Máme rádi veselou atmosféru, ale stěny v naší jídelně jsou na pohled trochu mdlé. Mohli byste nám doporučit nějaké nápady na barvy, kterými bychom své hosty ohromili?”

Podle průzkumu AkzoNobel považuje až 25 % majitelů bytů výzdobu svého bytu za natolik mdlou a nudnou, že se domů stydí zvát hosty.

Nesmíte dovolit, aby nemastná neslaná barva na stěně znamenala překážku při navazování sociálních kontaktů. Vrstva nádherné barvy představuje rychlý a jednoduchý způsob, jak vytvořit příjemný a útulný jídelní kout, který budete hrdě ukazovat hostům.

Takže ať máte jídelní kout v otevřeném prostoru nebo skutečnou jídelnu, vyzkoušejte některé z následujících nápadů, kterými své hosty doslova uhranete.

Hřejivé a lesklé zlaté odstíny, jakým je například okrová zlatá, jsou dokonalé pro vytvoření útulné atmosféry v jídelně.

1. Dotyk krále Midase

Hřejivé a lesklé zlaté odstíny, jakým je například okrová zlatá, jsou dokonalé pro vytvoření útulné atmosféry v jídelně. Tento odstín, který představuje dokonalou rovnováhu mezi rafinovaností a nenuceností, přináší pocit spokojenosti a pozitivní energii. Můžete ho použít na hlavní stěnu a naplnit tak prostor hřejivým teplem, nebo ho zkombinovat s jinými barvami, například žlutou a oranžovou v odstínech ambrová, narcisová či terakotová, a vytvořit působivý kontrast.

Jaké barvy zvolit?

F6.42.60
F2.14.66
G0.68.75

Cínově šedé stěny a moderní nábytek jsme oživili sprškou ruměncové růžové. Jemné něžné tóny evokují teplo a intimitu, zatímco neutrální barvy, které jsme použili ve zbytku místnosti, vytvářejí uklidňující efekt.

2. Hřejivý a moderní efekt

Jedním z nejsnazších způsobů, jak vytvořit útulnou jídelnu, je výběr barev z hřejivé části spektra. Teplé odstíny umocňují atmosféru místnosti a zároveň působí uklidňujícím dojmem. Cínově šedé stěny a moderní nábytek jsme oživili sprškou ruměncové růžové. Jemné něžné tóny evokují teplo a intimitu, zatímco neutrální barvy, které jsme použili ve zbytku místnosti, vytvářejí uklidňující efekt.

Jaké barvy zvolit?

B6.28.59
E4.05.76
E8.15.66

Smíchejte majestátní odstíny fialové a tmavě rudé a vytvořte jídelnu, která bude doslova překypovat okázalostí a honosností. Chcete-li vytvořit okázalý ústřední bod, použijte na stěny hutné syté odstíny fialové a zkombinujte je s tmavě fialovými akcenty.

3. Nadějné vyhlídky

Smíchejte majestátní odstíny fialové a tmavě rudé a vytvořte jídelnu, která bude doslova překypovat okázalostí a honosností. Chcete-li vytvořit okázalý ústřední bod, použijte na stěny hutné syté odstíny fialové a zkombinujte je s tmavě fialovými akcenty, čímž dosáhnete uhrančivého a zároveň příjemného efektu. Luxusní dojem umocníte tím, že celek doplníte o zlatý svícen a sametové polštářky.

Jaké barvy zvolit?

Z3.23.24
W2.14.25

Hledáte-li tradiční jídelnu, která doslova září útulností, poohlédněte se po inspiraci na romantickém francouzském venkově. Zkombinujte svěží klasickou šedou s křídovými tlumenými pastelovými barvami, například světlou fialovou a lila.

4. Ach, jak útulné

Hledáte-li tradiční jídelnu, která doslova září útulností, poohlédněte se po inspiraci na romantickém francouzském venkově. Zkombinujte svěží klasickou šedou s křídovými tlumenými pastelovými barvami, například světlou fialovou a lila. Doplňte tyto uklidňující odstíny o klasický nábytek, celek dokončíte doplňky s patřičnou patinou, například kovanými kovovými židlemi a hrubým lněným ubrusem.

Jaké barvy zvolit?

WN.02.82
ZN.02.80
W0.05.65

Hutnou hnědou a okrovou zlatou jsme zkombinovali se světlejšími odstíny a vytvořili tak působivý efekt toku barvy. Jde o skvělý způsob, jak jídelně přidat na dramatičnosti, zejména pokud disponujete jen malým prostorem.

5. Jen tak se nechat unášet...

Sníte o jídelně, která dokáže doslova vyrazit dech? Jedním z nejsnazších způsobů, jak ihned prostor zvýraznit, je barevná hlavní stěna. V tomto případě jsme hutnou hnědou a okrovou zlatou zkombinovali se světlejšími odstíny a vytvořili tak působivý efekt toku barvy. Jde o skvělý způsob, jak jídelně přidat na dramatičnosti, zejména pokud disponujete jen malým prostorem, nebo chcete malovat jen jednu zeď.

Jaké barvy zvolit?

F6.42.60
F7.25.70

Pokud máte jídelní kout, který je součástí většího otevřeného prostoru, můžete ho zkusit ohraničit odvážnějším barevným efektem.

6. Ohraničte si prostor

Pokud máte jídelní kout, který je součástí většího otevřeného prostoru, můžete ho zkusit ohraničit odvážnějším barevným efektem. Zvolte jednu barvu pro celou místnost a jídelní kout zvýrazněte horizontálními pruhy. Moderního looku dosáhnete, pokud konce pruhů rozostříte a zvolíte kontrastní barvy, kterými podtrhnete hravou atmosféru celku.

Jaké barvy zvolit?

E6.14.23
N7.31.40
B6.47.41

Živoucí korálová se stopami oranžové je povzbuzující a uvolňující odstín, který vaši jídelnu nabije energií, aniž by k sobě strhával veškerou pozornost.

7. Korálový útes

Pokud svou jídelnu využíváte k jídlům s rodinou nebo večírkům s přáteli, budete patrně chtít vybrat takové barevné schéma, které by se hodilo pro formální i neformální události. Živoucí korálová se stopami oranžové je povzbuzující a uvolňující odstín, který vaši jídelnu nabije energií, aniž by k sobě strhával veškerou pozornost. Ideální pro jídelny, kde se doslova dveře netrhnou!

Jaké barvy zvolit?

C7.49.50
GN.01.88

Hlavní doporučení

Pořád nevíte, jaké barvy použít? Vyzkoušejte Dulux Visualizer. Díky této aplikaci získáte digitální náhled, jak bude místnost po vymalování vypadat. Můžete tak jednoduše zhodnotit barevné schéma, ještě než zakoupíte barvy.

Aplikace je mimořádně snadná na používání. Jednoduše namíříte telefon nebo tablet na stěnu, kterou chcete vymalovat, vyberete si barvy, které chcete zkusit, a kliknete na dotyčnou stěnu.