Každý z nás občas jistě zažije tu chvíli, kdy se praští do čela a řekne si: „Bože, kde se to tu všechno vzalo?" Zařízení často kupujeme odděleně a v různé době, takže výsledek mnohdy vypadá úplně jinak, než jak jsme si to původně plánovali. Najít jednotící vlákno vašeho návrhu znamená spojit jednotlivé části prvkem, který vám vyhovuje.

Najděte si svou rodinu věcí

Nábytek a vybavení domácnosti spadá stejně jako barvy do určité skupiny, či kategorie prvků, které spolu souvisí. Můžete o nich přemýšlet jako o rodině věcí. Hledání vlastní stylu znamená soustředit se na design, který nějak oslovuje vaše smysly. Snadné je to u stolů, židlí, poliček, koberečků, ale... Ale na stěny se občas zapomíná.

Opticky můžete pokoj spojit pomocí barvy

„Hledáte jednoduchý, ale zábavný způsob, jak maximalizovat celkový dopad vašeho stylu na pokoj? Zaměřte se na stěny a snažte z nich vytěžit co nejvíc," vysvětluje Marieke van der Bruggen, Senior Color Designer ve společnosti AkzoNobel. „Stěny jsou koneckonců nepřehlédnutelnou součástí každého pokoje. Bílé zdi mohou znamenat promarněnou příležitost."

Zapojte stěny do diskuze…

Akcentová barva může opticky spojit stěny s nábytkem.

„Takzvaná síla barev je okamžitý a vysoce působivý způsob, jak zakomponovat stěny do celého designu místnosti,” tvrdí Marieke. „Já se rozhodla pro jasnou sluneční žlutou a dala jí roli akcentové barvy na zařízení pokoje, takže ji mohu použít na koberečku, stínítku lampičky nebo na polštářku. Stejný postup aplikuji i na stěny.”

Dejte své paletě křídla

Kombinace akcentových barev může přinést fantastické výsledky.

Pro použití akcentové barvy se většinou využívá hlavní zeď. Můžete ale vyzkoušet pruhovaný efekt, kde bude hrát hlavní roli vaše akcentová barva, nebo namalovat jenom okenní rám, případně vytvořit drobný kruh či blok barvy, který bude ohraničovat určitý prostor. V závislosti na zvolené paletě barev můžete docílit i vysoce kontrastní atmosféry.

Nátěr nezahrnuje jen barvu

Design prostoru můžete oživit namalovaným geometrickým vzorem.

„Lidé se obecně domnívají, že nátěr se týká jen barvy, ale zapomínají na jeho další vlastnosti,” dodává Marieke. „Nátěr umocňuje geometrii designu vašeho pokoje. Měla jsem sadu nízkých dřevěných židliček. Přidala jsem k nim nenásilnou horizontální dvojtónovou malbu v krémové a světlé lila, která obyčejný prostor proměnila v místo, s nímž cítíte spojení.”

Najděte svou kombinaci barev

Nastal čas najít ty správné barvy pro design vašeho pokoje? Stáhněte si aplikaci Dulux Visualizer a vyzkoušejte naši paletu barev, která vašim dá vašim stěnám slovo.

{USE SECTION BELOW IF LOCAL MARKETS DON’T WANT TO USE ‘WHICH PAINTS’ SECTIONS}

Udělejte si představu s těmito barvami:

B6.40.50 / 00YR 26/490
ZN.02.80 / 26RR 73/037
ZN.02.73 / 40RR 57/045
F1.35.65 / 22YY 45/405
C6.22.61 / 38YR 40/290