„Pomoc! Dekorujeme obývací pokoj, ale nevyznáme se ve všech těch různých površích a druzích barvy. Jakou texturu bychom měli použít na který povrch?”

Nerozeznáte rozdíl mezi matem a jemným leskem?

Výběr správné barvy při dekorování bytu je klíčovým krokem při vytváření kýženého efektu. Nesmíte ale podceňovat důležitost správné povrchové struktury. Jediná chyba může zcela změnit vzhled a atmosféru dekorovaného prostoru.

Naštěstí stačí jen málo základních informací, abyste nešlápli vedle, takže chcete-li vždy dosáhnout dokonalých výsledků, přečtěte si naše tipy na dekorování, než začnete nakupovat barvy.

Matné a hladké matné emulze jsou hebké a sametové a díky tomu se hodí do většiny stěn v interiéru.

1. Matná / hladká matná emulze

Matné a hladké matné emulze jsou hebké a sametové a díky tomu se hodí do většiny stěn v interiéru. Hebká konzistence matné emulze je skvělá na zakrývání nedokonalostí na stěnách. Hladká matná je ještě sametovější a přináší lehce křídový finiš, který je ideální do moderních schémat.

Hedvábná textura je nejlesklejší ze všech barev na stěny a lze ji jednoduše otřít. Je proto ideální do rušnějších míst, jakými jsou kuchyně nebo chodby.

2. Hedvábný finiš

Hedvábná textura je nejlesklejší ze všech barev na stěny a lze ji jednoduše otřít. Je proto ideální do rušnějších míst, jakými jsou kuchyně nebo chodby. Ale pozor, tento finiš zvýrazňuje nerovnosti, takže před samotným malováním musíte stěny dokonale vyhladit. Můžete ho použít i pro zvýraznění tradičních prvků, jakými jsou ozdobné rohové lišty u stropu nebo u podlahy.

Jemně lesklý nátěr není tak lesklý jako hedvábná textura a představuje zajímavý kompromis mezi matem a hedvábím.

3. Jemný lesk

Jemně lesklý nátěr není tak lesklý jako hedvábná textura a představuje zajímavý kompromis mezi matem a hedvábím. Je ideální pro interiérové stěny a stropy. Zaručuje dobré krytí, neprůhlednost a jemný lesk.

Tento málo lesklý nátěr je trvanlivý a voděodolný, takže je skvělou volbou do kuchyně, koupelny i na dřevěné prvky.

4. Matný nátěr na bázi vody

Tento málo lesklý nátěr je trvanlivý a voděodolný, takže je skvělou volbou do kuchyně, koupelny i na dřevěné prvky. Tato matná barva se používá výhradně na dřevěných a kovových površích v interiéru. Díky své odolnosti je mimořádně vhodná na rušnější místa s vyšší frekvencí otěrů, jakými jsou okenní rámy a římsy.

Saténový nátěr je lesklejší než matná barva a představuje skvělou volbu, když potřebujete lesklý finiš. Je také perfektní na krytí nedokonalostí.

5. Malba se saténovým povrchem

Saténový nátěr je lesklejší než matná barva a představuje skvělou volbu, když potřebujete lesklý finiš. Je také perfektní na krytí nedokonalostí. Saténová barva se stejně jako matný nátěr používá jen na dřevěné a kovové povrchy v interiéru.

Lesklý nátěr je nejlepší na dřevěné plochy uvnitř i venku. Nabízíme ho ve středně lesklém a hodně lesklém finiši, kterému se často říká vysoký lesk.

6. Lesklý povrch

Lesklý nátěr je nejlepší na dřevěné plochy uvnitř i venku. Nabízíme ho ve středně lesklém a hodně lesklém finiši, kterému se často říká vysoký lesk. Oba tipy ale přinášejí zrcadlový lesk dřevěným povrchů. Používají se v interiérech pro zvýraznění designových prvků. Tento povrch je také omyvatelný. Na projekty v interiéru používejte produkty na bázi vody, na malování venku používejte barvy na bázi oleje.

Hlavní doporučení

Úchvatný trendy efekt vytvoříte pomocí pruhované hlavní stěny, na níž budete střídat matné a lesklé povrchy. Chcete-li dosáhnout něžného výsledku, používejte stejnou barvu ve dvou odlišných texturách.