Trocha barvy je jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak místnost rychle zmodernizovat.
Připravte se na dekorování stěn

Jak vdechnout stěnám nový život: váš základní seznam pro dekorování

V podobě našeho praktického seznamu tipů na dekorování získáte přehled nástrojů a šikovných rad, které budete potřebovat, abyste docílili profesionálního výsledku.

„Chtěli bychom přetřít stěny. Jak se máme ujistit, že to děláme správně?”

Trocha barvy je jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak místnost rychle zmodernizovat. Podle průzkumu značky Dulux však zhruba jeden člověk z deseti uvádí, že se do dekorování jen tak nepustí, protože neví, kde začít.

V podobě našeho praktického seznamu tipů na dekorování získáte přehled nástrojů a šikovných rad, které budete potřebovat, abyste docílili profesionálního výsledku, ať jste začátečník nebo zkušený dekoratér.

Než se pustíte do malování, budete si muset obstarat celou řadu různých nástrojů.
Co budete potřebovat, než se pustíte do malování

Budete potřebovat

  • Plechovku barvy dle svého výběru
  • Váleček na malování a speciální vaničku
  • Štětce na malování (jeden střední a jeden malý)
  • Tyčku na míchání
  • Ochrannou krycí pásku
  • Staré hadry nebo igelitovou plachtu (na zakrytí nábytku a příslušenství)
  • Savý hadr (na oprášení stěn a otření kapek barvy)
  • Štafle nebo schůdky (abyste se dostali i do těžko přístupných míst)
  • Trochu ředidla (které vám pomůže s náhodnými kapkami barvy)
Aplikace Dulux Visualizer vám umožňuje vyzkoušet různé odstíny barvy, ještě než se chopíte štětce.
Najděte si barvu v aplikaci Visualizer

1. Vyberte si barvu

Barva stěny má obrovský dopad na celkový vzhled místnosti i její atmosféru a je proto důležité, vybrat správný odstín. Pokud máte s výběrem problémy, vyzkoušejte aplikaci Dulux Visualiser, díky níž získáte okamžitý digitální náhled, jak by vaše stěna mohla vypadat, takže můžete zdarma porovnávat různé odstíny, než se chopíte štětce.

Až si vyberete dokonalý odstín, stačí už jen vypočítat malovanou plochu - tedy kolik barvy přesně budete potřebovat.

Zakryjte páskou zásuvky, okenní rámy, lišty, dveře a všechny další doplňky, které nechcete namalovat.
Připravte si stěnu na malování

2. Nebojte se lepicí pásky

Zakryjte páskou zásuvky, okenní rámy, lišty, dveře a všechny další doplňky, které nechcete namalovat. Pásku se snažte lepit rovně, abyste dosílili stejně rovných okrajů.

Pokud nemáte v bytě prostor, kam byste mohli přestěhovat nábytek, zakryjte ho hadry nebo igelitovými plachtami.
Chraňte nábytek před stříkající barvou

3. Kryjte se

Velmi praktickým způsobem, jak ochránit nábytek před barvou, je odstěhovat ho do jiné místnosti. Pokud však nemáte prostor, zakryjte ho igelitovými plachtami nebo starými hadry. Igelitové tašky představují levné a snadné řešení ochrany drobnějších věcí, například lampy.

V místě, kde malujete, si na zem rozprostřete hadr a pro jistotu ho přichyťte k zemi. Kapky barvy se totiž rády vsakují do podlahy, i když si dáváte sebevětší pozor. Je proto lepší podlahu ochránit předem, než později litovat.

Chcete-li dosáhnout superhebkého povrchu, musíte před začátkem malování důkladně oprášit stěny.
Oprašte stěny

4. Oprašte stěny

Chcete-li dosáhnout superhebkého povrchu, musíte před začátkem malování důkladně oprášit stěny. Většinou stačí rychlé otření vlhkým hadrem. Zvláštní péči věnujte rohům u stropu místnosti, kde mohou být pavučiny.

V této fázi byste také měli opískovat nerovnoměrnosti a odstranit všechny staré hřebíky a šrouby ze zdí. V případě potřeby vyplňte díry univerzálním tmelem.

Nechte první nátěr zcela zaschnout, pak v případě potřeby naneste další nátěr. Pokud je vaším cílem dramatická změna barvy, možná budete potřebovat ještě třetí nátěr.
Malování dokáže vaši stěnu úplně změnit

5. Začněte malovat

Na již natřené stěny většinou není potřeba používat speciální podklad, takže nastal ten pravý čas otevřít plechovku s barvou.

Barvu důkladně zamíchejte tyčí a trochu jí přelejte do speciální vaničky. Středním štětcem namalujte vnějších 10 cm stěny a přetřete okraje krycí pásky. Zbývající plochu vymalujte válečkem. Klíčem k dokonale hladké a jednotné malbě je nepřeplňovat štětec a váleček barvou.

Nechte první nátěr zcela zaschnout, pak v případě potřeby naneste další nátěr. Pokud je vaším cílem dramatická změna barvy, možná budete potřebovat ještě třetí nátěr.

Až bude nátěr téměř suchý, odstraňte opatrně krycí pásku.
Po malování odstraňte ochrannou krycí pásku

6. Sejměte pásku

Až bude nátěr téměř suchý, odstraňte opatrně krycí pásku. Budete-li čekat na úplné zaschnutí barvy, hrozí, že s páskou strhnete i kousky nátěru. Pokud k tomu dojde, můžete nedokonalosti opatrně retušovat malým štětcem.

A je to! Nyní byste měli být hrdým majitelem úžasně hebkých a jednolitě namalovaných stěn.
Pokochejte se svým výtvorem

7. Odstupte od stěny a pokochejte se svým dílem

A je to! Nyní byste měli být hrdým majitelem úžasně hebkých a jednolitě namalovaných stěn, které se nemohou dočkat, až se stanou pozadím pro vaše zcela nové dekorační schéma.

Hlavní doporučení

Malujete-li válečkem, veďte tahy do tvaru písmene V nebo W, než nahoru dolů či ze strany na stranu. Díky tomu docílíte jednotného povrchu beze šmouh.

Načítání dat, čekejte prosím...