„Bojím se, že miminko příliš rychle vyroste ze schématu dětského pokojíku. Mohli byste nám doporučit nějaké barevné kombinace, které budou vhodné i pro odrostlejší děti?“

Děti rostou jako z vody. Dnes jim vymalujete pokojík světle modrou barvou a zítra jsou z nich batolata, která na stěně tužkou zvěčňují vlastní nápady na dekoraci.

Podle průzkumu AkzoNobel připouští až jedna třetina rodičů, že je dekorování dětského pokoje stojí příliš mnoho času a peněz. Logicky proto hledají schéma, které vydrží.

Díky těmto devíti klasickým kombinacím poroste barevné schéma s vaším dítětem a bude se přizpůsobovat jeho potřebám.

Tealová je vynikající volbou pro každý dětský pokoj a úžasně vynikne, pokud ji zkombinujete s teplými výraznými barvami. Zejména se k ní hodí žlutá, oranžová a růžová.

Tealová a jen tealová

Tealová je vynikající volbou pro každý dětský pokoj a úžasně vynikne, pokud ji zkombinujete s teplými výraznými barvami. Zejména se k ní hodí žlutá, oranžová a růžová.

Jde o mimořádně univerzální barvu, takže můžete libovolně měnit vybavení a vytvářet nové kompozice, aniž byste museli znovu malovat celou místnost.

Jaké barvy zvolit?

N9.10.70
N8.20.60

Šedo-žlutá kompozice je dokonale genderově neutrální kombinace barev a funguje skvěle v pokoji kojence i teenagera.

Žlutá a šedá

Tato kompozice je dokonale genderově neutrální kombinace barev a funguje skvěle v pokoji kojence i batolete.

Chcete-li docílit jemného a příjemného efektu, vybírejte mezi světlými odstíny. Odvážnější kompozice, která se bude líbit i starším sourozencům, zase dosáhnete, pokud zvolíte intenzivnější odstíny.

Jaké barvy zvolit?

ON.00.58
F7.31.80

Toto klasické spojení barev vypadá skvěle, pokud ho začleníte do vintage schématu a doplníte o červené a modré prvky, například praporky.

Červená a modrá

Toto klasické spojení barev vypadá skvěle, pokud ho začleníte do vintage schématu a doplníte o červené a modré prvky, například praporky.

Chladnější modré stěny dobře vyváží křiklavé červené akcenty na dřevěných prvcích, nábytku a doplňcích. Vyzkoušejte například křídově modrou, kterou snadno zkombinujete s dalšími barvami, až bude dítě starší.

Jaké barvy zvolit?

T2.32.55
B5.38.49

Dobře navržené neutrální schéma nikdy nepřestane být stylové. Klíčový je co nejútulnější výsledný efekt. Toho dosáhnete, pokud budete kombinovat různé textury a použijete například vlněné polštářky a chlupaté koberečky, které budou kontrastovat s přírodním dřevěným nábytkem.

Útulné neutrální

Dobře navržené neutrální schéma nikdy nepřestane být stylové. Pro dítě je klíčový co nejútulnější výsledný efekt. Toho dosáhnete, pokud budete kombinovat různé textury a použijete například vlněné polštářky a chlupaté koberečky, které budou kontrastovat s přírodním dřevěným nábytkem.

Mimořádně útulného efektu dosáhnete, pokud alespoň jednu stěnu vymalujete tmavším hřejivým odstínem hnědobéžové barvy.

Jaké barvy zvolit?

D6.05.55
E4.05.76

Pastelově modré, zelené, žluté a růžové skvrny mohou působit osvěžujícím moderním dojmem. Záleží na množství použité barvy.

Pastelové prvky

Pastelové nejsou jen přeslazené odstíny. Pastelově modré, zelené, žluté a růžové skvrny mohou působit osvěžujícím moderním dojmem. V závislosti na množství použité barvy se hodí jak do klučičího tak do holčičího pokoje.

Zkuste namalovat zásuvky, dvířka od skříněk a další dřevěné prvky paletou pastelových barev a pak je postavte proti jasné bílé stěně.

Jaké barvy zvolit?

C3.07.80
S1.05.81

Jde o dokonalou kombinaci, se kterou prakticky nemůžete šlápnout vedle. Vzbuzuje lehký, vzdušný a námořnický dojem a funguje stejně dobře v chatě na pobřeží i v panelákovém bytě.

Modrá a bílá

Jde o poklidnou barevnou kombinaci, se kterou prakticky nemůžete šlápnout vedle. Vzbuzuje lehký, vzdušný a námořnický dojem a funguje stejně dobře v chatě na pobřeží i v panelákovém bytě.

Tmavě modrá v kombinaci s bílou vypadá fantasticky, časem se ale může takříkajíc okoukat. Zkuste proto uklidňující světle modrou, která působí i dostatečně žensky, takže ji můžete použít i pro výzdobu dívčího pokoje.

Jaké barvy zvolit?

S6.11.73
ON.00.87

Jednobarevná dekorace nemusí být jasnou volbou při úpravě dětského pokoje. Může ale vypadat překvapivě hravě.

Černá a bílá

Jednobarevná dekorace nemusí být jasnou volbou při úpravě dětského pokoje. Může ale vypadat překvapivě hravě. Rozhodnete-li se pro černou a bílou, můžete experimentovat s celou řadou vzorů, od puntíků po proužky.

Ještě zábavnějšího efektu dosáhnete, pokud například dveře od skříně namalujete tabulovou barvou. Až se váš maličký začne o barvy zajímat hlouběji, můžete kdykoliv do celkové kompozice přidat pár jasnějších akcentů.

Jaké barvy zvolit?

ON.00.18
ON.00.87

Zelená je barva snů, pokud přemýšlíte o univerzálním dětském pokoji. Je dostatečně uklidňující, takže nebude vaše dítě rušit při usínání, a zároveň mu dodá energii a pomůže s koncentrací.

Zelená v zelené

Zelená je barva snů, pokud přemýšlíte o univerzálním dětském pokoji. Je dostatečně uklidňující, takže nebude vaše dítě rušit při usínání, a zároveň mu dodá energii a pomůže s koncentrací. Ideální, až se váš maličký začne učit mluvit.

Kombinujte různé odstíny zelené na stěny, dřevěné prvky i doplňky. Ty nejvýraznější odstíny používejte jen jako akcenty, aby celek nepůsobil příliš agresivně.

Jaké barvy zvolit?

K9.60.43
J0.41.71

Pokud nechcete, aby se vaše dítě v pokojíku nikdy nenudilo, pak zkuste pestrobarevné schéma. To je sázka na jistotu.

Zářící duha

Pokud nechcete, aby se vaše miminko a později batole v pokojíku nikdy nenudilo, pak zkuste pestrobarevné schéma. To je sázka na jistotu.

Pestrá paleta barev má jednu úžasnou výhodu: Dekorace se může s postupem času vyvíjet, což vám umožní doplňovat nebo redukovat barevné schéma podle toho, jak bude dítě růst a jeho vkus se bude měnit.

Jaké barvy zvolit?

B6.28.59
R8.50.50
H2.44.74

Hlavní doporučení

Používejte odolné a omyvatelné barvy. Ty odolají i škrábancům a čmáranicím, o které v takovém dětském pokoji není nikdy nouze.