„Chtěli bychom trochu zmodernizovat domov a přemýšlíme o tmavších odstínech, protože jsou momentálně tak trendy. Je to dobrý nápad, nebo bychom se raději měli držet toho, co už známe?”

Temní dekoratéři překonávají svůj strach z temnoty a neohroženě vítají temná barevná schémata, když dojde na výběr nového nátěru. Máte dost odvahy na to, abyste se k nim přidali?

Interiérová designérka Rebecca Daviesová vysvětluje, proč by měli všichni při dekorování unavených stěn vyzkoušet tmavé barvy... A proč to zdaleka není tak hrozné, jak si všichni myslí.

Tmavé barvy bývají považovány za ponuré, dokážou ale působit i překvapivě útulně.

1. Tmavé barvy jsou útulné

Tmavé barvy bývají považovány za ponuré, dokážou ale působit i překvapivě útulně. Můžete je použít třeba do tmavých místností, které budou mít ještě intimnější atmosféru. V malých místnostech zase ještě zvýší dojem útulnosti. Tvrzení, že by se v malých místnostech měly používat jen světlé barvy, je mýtus! Chcete-li dosáhnout superútulného efektu, vymalujte stěny tmavě modrou.

Jaké barvy zvolit?

CN.01.23

Chcete svým bydlením hostům vyrazit dech a neutratit přitom hotový majlant za luxusní design? Namalujte si stěnu hutnou tmavou barvou.

2. Tmavé barvy ihned přidají na dramatičnosti

Chcete svým bydlením hostům vyrazit dech a neutratit přitom hotový majlant za luxusní design? Namalujte si stěnu hutnou tmavou barvou. To funguje obzvláště dobře v místnostech, které slouží hlavně večer, například jídelna. Zkuste temnou nádhernou rudou, která nejlépe vynikne ve světle svíček.

Jaké barvy zvolit?

Z9.19.12

Pokud je povrch vašich stěn už příliš nevzhledný, ale nemáte čas nebo peníze na novou omítku, zkuste je vymalovat tmavší barvou, která zakryje celou řadů nedokonalostí.

3. Tmavé barvy zakryjí nerovnosti a jiné nedokonalosti

Pokud je povrch vašich stěn už příliš nevzhledný, ale nemáte čas nebo peníze na novou omítku, zkuste je vymalovat tmavší barvou, která zakryje celou řadů nedokonalostí. Zatímco světla barva prozrazuje stíny, které vrhají nerovné stěny, tmavé barvy absorbují světlo a působí iluzí, že je povrch dokonale rovný.

Jaké barvy zvolit?

S0.20.21
V7.11.16

Vezměte si ponaučení ze starých holandských mistrů a vzdejte hold jejich hře světla a stínu. Světlé akcenty z tmavého pozadí úžasně vystupují a vy tak jednoduše dosáhnete trendy urbanistického stylu.

4. Tmavé barvy vypadají fantasticky se světlými akcenty

Vezměte si ponaučení ze starých holandských mistrů a vdejte hold jejich hře světla a stínu. Světlé akcenty z tmavého pozadí úžasně vystupují a vy tak jednoduše dosáhnete trendy urbanistického stylu. Namalujte stěny uhlovou šedou a doplňte je neonovými, růžovými a limetkovými detaily.

Jaké barvy zvolit?

U3.15.11
S0.20.21
RN.01.38

Kdo by chtěl být jako všichni ostatní? Malujte tmavými barvami a váš byt, včetně vás, ihned získá punc okázalé nádhery a tajemnosti.

5. Tmavé barvy jsou jiné

Kdo by chtěl být jako všichni ostatní? Malujte tmavými barvami a váš byt, včetně vás, ihned získá punc okázalé nádhery a tajemnosti. Pár metalických akcentů celý dojem ještě umocní!

Jaké barvy zvolit?

Z1.08.16
V7.11.16
S9.30.40

Hlavní doporučení

Bojíte se, že tmavá barva zahltí celou místnost? Namalujte tedy tmavým odstínem odspodu tři čtvrtiny stěny a vrchní třetině vyhraďte pro stejnou barvu jako strop. Strop tak opticky ustoupí a místnost bude vypadat vyšší a světlejší.