Tmavší odstíny vám přijdou vhod, když chcete svým schématem snadno a levně udělat dramatický dojem. Méně je někdy víc, což zejména platí v situaci, kdy natíráte dekorativní stěnu.
Ziskejte energii modrou barvou

Vyzkoušejte tmavší odstíny. Odvážnému barva přeje

Vyzkoušejte tmavší odstíny barev. Vaší nové domácnosti přinesou hloubku a osobitost.

„Stěhování mě inspirovalo k tomu, abych vyzkoušel odvážnější barvy. Do tmavších odstínů se mi stále nějak nechce.“

Ve výsledcích našeho nedávno provedeného globálního průzkumu víc než 33 % respondentů, kteří se právě přestěhovali, připustilo, že by ve svém novém domově rádi použili jasné barvy. Na druhou stranu ale 13 % zase prohlásilo, že by stěny rádi natřeli černě!

Pokud chcete své nové domácnosti rychle a snadno vtisknout individualitu, vyberte barvy z tmavé části spektra. Vytvoříte sofistikovaný styl, aniž byste museli platit za drahý návrh.

Když ale přijde den D a kupujeme barvy, řada z nás se tmavým odstínům nakonec vyhne, protože moc neví, jak tyto odstíny vlastně použít.

V tomto článku vyvracíme některé často citované omyly ohledně barev a vysvětlujeme, proč byste měli přejít na tmavší stranu barevného spektra:

Některé tmavší odstíny, třeba tmavá inkoustově modrá, do místnosti vnáší hloubku a opticky ji zvětšují.
Navodte dojem hloubky tmavymi odstiny

1) Místnost opticky zvětšíte

Když se snažíte malou, nedostatečně osvětlenou místnost opticky zvětšit, přirozeně saháte po bílé. Člověk už má prostě do sebe zakódovanou představu, že tmavší barvy budou místnost opticky zmenšovat.

Některé tmavší odstíny, například tmavá inkoustově modrá, ale do místnosti vnáší hloubku a opticky ji zvětšují.

Pokud chcete, aby místnost okamžitě působila útulněji a přívětivěji, vyberte barevné schéma s tmavšími barvami. Při použití tmavých odstínů sytě červené nebo čokoládově hnědé se místnost opticky zmenší.
Syte cervena vas zahreje

2) Vytvořte si pelíšek

Pokud chcete, aby místnost okamžitě působila útulněji a přívětivěji, vyberte barevné schéma s tmavšími barvami.

Při použití tmavých odstínů sytě červené nebo čokoládově hnědé se místnost opticky zmenší a i velká místnost bude okamžitě působit tepleji.

Pokud chcete doma vytvořit optický dojem prostoru, chytře zkombinuje prvky ze světlého dřeva a tmavé stěny.
Vytvorte prostor optickou iluzi

3) Vytvořte optický dojem prostoru

Optický dojem prostoru můžete u sebe doma chytře navodit tak, že natřete dřevěné prvky (třeba lišty nebo rámy) či výklenky nějakým tmavším odstínem.

Když je tmavě modrá v kontrastu se světlejšími stěnami, vypadá čistě a intenzivně, s neutrálnější barevnou paletou bude zase víc ladit kávový odstín.

Odvážně tmavé barevné schéma vnese do vašeho domova okamžitě originalitu a dramatický efekt. Univerzální řešení je vymalovat tmavě šedou, která se hodí prakticky k čemukoli.
Vneste do sveho obyvaciho pokoje vice energie

4) Vneste do místnosti víc energie

Odvážně tmavé barevné schéma vnese k vám domů okamžitě víc energie a stylu. Univerzální řešení je vymalovat tmavě šedou, která se hodí prakticky k čemukoli.

Rada na závěr

Pokud se rozhodnete stěny vymalovat tmavšími odstíny, pořiďte si domů doplňky ve světlých barvách, které budou s tlumenějšími odstíny nádherně kontrastovat.