Pokud se se svými blízkými neshodnete, jaké barvy vybrat, udělejte si myšlenkový seznam všech místností, kde je potřeba se rozhodnout, a řekněte si: Na kterých se shodneme snáz a kde nám to naopak skřípe? U těch méně problematických pak začněte.
Harmonicke barvy, harmonicke souziti

Umění kompromisu pro dvojice, kterým záleží na barvách

Stěhujete se za svou drahou polovičkou, ale nedokážete se dohodnout, jaké barvy vybrat? Přinášíme vám návod, jak vytvořit harmonickou domácnost, kterou si oba zamilujete.

„Moje partnerka a já máme každý jiný vkus a rádi bychom vymalovali úplně jinými barvami. Můžeme se na barevném schématu vůbec nějak dohodnout?“

Výsledky našeho globálního průzkumu ukázaly, že prakticky jedna desetina respondentů po přestěhování do nového odkládá vymalování z jednoho prostého důvodu – nemůžou se se svojí drahou polovičkou dohodnout, jaké barvy použít.

„Když dva začnou žít spolu, je to úžasně vzrušující doba. Jsou s ní ale spojené i určité stresující faktory,“ říká o tom psycholožka Corinne Usher. „Stěhování přináší i obrovský chaos, který rozjitřuje emoce a dává podnět velkým očekáváním. Můžete se tak stát, že rozdílné názory na vymalování nebo design se můžou úplně vymknout z ruky.“

Pokud máte se svojí drahou polovičkou rozdílné názory na to, jaké barvy vybrat, zhluboka se nadechněte a projděte si odborné rady Corinne Usher, jak dosáhnout domácí i malířské harmonie.

1) Jednoduché místnosti vymalujte jako první

Proberte všechny místnosti, kde je potřeba se rozhodnout, a řekněte si: Na kterých místnostech si shodneme snáz a kde nám to naopak skřípe? U těch méně problematických pak začněte.

Vezměte do úvahy velikost místnosti, druh podlahy, nábytek, který do místnosti chcete dát, a veškeré případné kontrasty barev, které musíte sladit.
Jak vybrat spravnou barvu

2) Vybraná barva by měla být i praktická

Vezměte do úvahy velikost místnosti, druh podlahy, nábytek, který do místnosti chcete dát, a veškeré případné kontrasty barev, které musíte sladit. Pokud tyto faktory použijete jako vodítko, zredukujete počet nutných rozhodnutí, kde hrají roli osobní preference.

3) Každý by měl říct to své

Když budete mluvit jeden přes druhého, možná si ani nevšimnete, že se vlastně shodnete na víc barvách, než byste vůbec mysleli.

4) Oznámkujte barvy od jedné do desíti

Pokud máte diametrálně odlišné názory, může vám opravdu pomoct, když svoje oblíbené barvy oznámkujete od jedné do desítky. Pokud dá váš protějšek nějaké barvě výrazně lepší známku než jiné, nedalo by se v ní ustoupit a prosadit svou v jiné místnosti?

5) Berte v úvahu intenzitu barev

Pokud nedokážete najít kompromis ohledně samotné barvy, třeba byste se dokázali shodnout na určitém odstínu. Když se vám třeba nelíbí, že byste měli stěny vymalovat světle oranžovou, co tak použít méně výrazný terakotový odstín?