Vyzkoušejte aplikaci Dulux Visualizer, díky níž získáte digitální náhled, jak bude místnost po vymalování vypadat. Můžete tak jednoduše zhodnotit nápady na dekorace, ještě než zakoupíte barvy.
Před nákupem barvy vyzkoušejte

Potřebují vaše stěny oživit? Ideální barvu na nový nátěr můžete vybrat pomocí naší aplikace Visualizer

Zužte výběr barev a podívejte se, jak by vaše místnost po vymalování mohla vypadat.

"Barva na stěnách mého obývacího pokoje vypadá sešle a omšele. Chci si vybrat nové barevné schéma, ale nevím, kde začít. Pomoc!”

Nevíte si rady při výběru barvy na stěny? Nebojte, nejste sami. Téměř třetina z lidí, které jsme vyzpovídali v rámci nedávného průzkumu AkzoNobel, přiznala, že to hlavní, co je odradilo od vymalování bytu, byla bezradnost při výběru správné kombinace barev.

Výběr barvy naštěstí nemusí být jen řehole. Existuje totiž řada šikovných nástrojů a triků, které vám pomohou najít tu správnou paletu.

Jednoduše namíříte telefon nebo tablet na stěnu, kterou chcete vymalovat, vyberete si barvy, které chcete zkusit, a kliknete na dotyčnou stěnu.
Zvolte barvu v aplikaci Visualizer

Barvy vyzkoušejte ještě před nákupem

Vyzkoušejte aplikaci Dulux Visualizer, díky níž získáte digitální náhled, jak bude pokoj po vymalování vypadat. Můžete tak jednoduše barevná schémata na dekorace, ještě než zakoupíte barvy.

Tato aplikace se snadno používá. Jednoduše namíříte telefon nebo tablet na stěnu, kterou chcete vymalovat a vyberete si barvu, kterou byste chtěli zkusit. Pak už jen kliknete na displeji na stěnu, kterou byste chtěli vymalovat. Nejste s výsledkem spokojeni? Žádný problém. Pomocí této aplikace můžete sladit odstín svého milovaného šátku nebo jiného oblíbeného předmětu s paletou barev Dulux.

Pořád nevíte, kde začít? Řiďte se těmito jednoduchými pravidly na párování barev, která vám kdykoliv pomohou zvolit dokonalou kombinaci.

Harmonická barevná schémata patří mezi nejjednodušší, jelikož je tvoří odstíny, které najdete blízko sebe. na barevném kole, což je nástroj, který využívají umělci a designéři, aby viděli, jak spolu různé barvy komunikují.
Vytvořte harmonii pomocí barev

Harmonická barevná schémata

Harmonická barevná schémata patří mezi nejjednodušší, jelikož je tvoří odstíny, které najdete blízko sebe. na barevném kole, což je nástroj, který využívají umělci a designéři, aby viděli, jak spolu různé barvy komunikují.

Kombinace růžové, fialové a modré představuje dobrý příklad harmonického schématu. Můžete si ale vytvořit i svou vlastní paletu, když vyberete jakékoliv barvy, které spolu sousedí na barevném kole.

Klidného a vyváženého výsledku dosáhnete, pokud si zvolíte jen dva až tři odstíny a jeden z nich vyberete pro akcentování. Barvy pozadí se pak snažte spíše ztlumit.

Jaké barvy zvolit?

C7.49.50
Y6.24.52
X9.11.74

Můžete ho znát i pod názvem kontrastní barevné schéma a tvoří ho kombinace odstínů z protilehlých stran barevného kola, například zelené a červené, modré a oranžové nebo fialové a žluté.
Nebo vyzkoušejte doplňkové barevné schéma

Doplňkové barevné schéma

Můžete ho znát i pod názvem kontrastní barevné schéma a tvoří ho kombinace odstínů z protilehlých stran barevného kola, například zelené a červené, modré a oranžové nebo fialové a žluté. Obě barvy se navzájem zvýrazňují a oživují.

Doplňková schémata už nejsou tak jednoduchá, neboť působí kontrastně. Výsledek ale bývá opravdu podmanivý. Trik spočívá v tom vybrat si hlavní barvu jako podklad schématu a doplňkovou barvu použít pro akcentování.

Modrý pokoj a závěsy například můžete úžasně oživit několika oranžovými polštářky a doplňky.

Jaké barvy zvolit?

S9.30.40
F1.35.65

Zkuste trochu experimentovat a zapomenout na barvy, které na barevném kole stojí přesně naproti sobě. Zkuste protějšek vybraného odstínu nahradit jeho harmonickou barvou! Můžete například kombinovat červenou s limetkově zelenou a tyrkysovou.
Obývací pokoj s rozděleným barevným schématem

Rozdělená doplňková schémata

Pokud hledáte ještě zajímavější výzvy, mohla by vás oslovit rozdělená doplňková schémata.

Zkuste trochu experimentovat a zapomenout na barvy, které na barevném kole stojí přesně naproti sobě. Zkuste protějšek vybraného odstínu nahradit jeho harmonickou barvou! Můžete například kombinovat červenou s limetkově zelenou a tyrkysovou.

Tajemství těchto schémat opět tkví ve správných poměrech. Světlejší tóny limetkové zelené a tyrkysové vytvoří fantastické pozadí, které můžete doslova rozzářit několika červenými motivy.

Jaké barvy zvolit?

T5.49.35
E7.41.69
F7.31.80

Těmto schématům se také říká tónovaná schémata, neboť obsahují kombinace různých odstínů stejné barvy.
Jednobarevné schéma

Jednobarevná schémata

Těmto schématům se také říká tónovaná schémata, neboť obsahují kombinace různých odstínů stejné barvy. Můžete tak například vytvořit kompozici světle modrých stěn, středně modré pohovky a tmavě modrých polštářků a závěsů.

Aby celek nepůsobil příliš nudně, zakomponujte do celku co nejvíce druhů textur a vzorů. Použití bílých motivů také opticky celek roztříští, takže nebude tak jednotvárný.

Jaké barvy zvolit?

N8.40.21
P8.50.31

Hlavní doporučení

Až si pomocí aplikace Visualizer vyberete barvu (nebo barvy), objednejte si před samotným nákupem plechovku se vzorkem barvy. Přirozené a umělé světlo může zásadně změnit konečně vyznění barvy na stěně. Namalujte si proto barvu na kus papíru a ten zkoušejte věšet do různých míst pokoje. Jen tak předem poznáte, zda budete s barvou spokojeni i při různých typech světla.