Téměř čtvrtina lidí si myslí, že má skvělý vkus na dekorování bytu. Ale převádění dobrého vkusu do reálných designových schémat už bohužel není tak jednoduché, jak se tito lidé domnívají.
Staňte se designérem interiérů

Oživte vadnoucí stěny dotykem designéra a dopřejte jim novou barvu

Požádali jsme proto interiérovou designérku, aby se s námi podělila o šikovné tipy. Dá vám profesionální rady a doporučí pomůcky, které budete potřebovat, abyste mohli dekorovat jako skuteční mistři.

„Myslím, že mám dobrý vkus na dekorování bytu, ale nyní chci posunout svá dekorační schémata na další úroveň. Nemohli byste mi dát nějaké profesionální tipy?”

Podle průzkumu značky Dulux si téměř čtvrtina lidí myslí, že má skvělý vkus na dekorování bytu. Ale převádění dobrého vkusu do reálných designových schémat už bohužel není tak jednoduché, jak se tito lidé domnívají.

Požádali jsme proto interiérovou designérku Rebeccu Daviesovou, aby se s námi podělila o šikovné tipy. Dá vám profesionální rady a doporučí pomůcky, které budete potřebovat, abyste mohli dekorovat jako skuteční mistři.

Dobrý koncept je jako dobrý recept. Pokud se ho budete držet, nemůžete takříkajíc šlápnout vedle. Zcela jistě se vám bude hodit obrázek nebo sada obrázků, které vám poslouží jako vodítko při navrhování zbytku schématu.
Najděte pro své schéma koncept

1. Navrhněte koncept

Dobrý koncept je jako dobrý recept. Pokud se ho budete držet, nemůžete takříkajíc šlápnout vedle. Zcela jistě se vám bude hodit obrázek nebo sada obrázků, které vám poslouží jako vodítko při navrhování zbytku schématu. Může jít o obrázky, které si vystřihnete z časopisů o bydlení, nebo o fotografie, které pořídíte ve své oblíbené restauraci či hotelu.

Snažte se ale, aby vaše konceptuální obrázky obsahovaly dokonalou rovnováhu barvy, textury a tvarů, kterou se pak budete co nejvěrněji pokoušet použít i ve svém schématu. To je klíčové. Čím věrnější koncept vytvoříte, tím věrnější bude i výsledná dekorace.

Dívejte se po barvách, látkách a nábytku, které budou reflektovat odstíny, tvary a textury použité na vašich konceptuálních obrázcích.
Najděte dokonalou interiérovou barvu

2. Vyberte dokonalé barvy

Dívejte se po barvách, látkách a nábytku, které budou reflektovat odstíny, tvary a textury použité na vašich konceptuálních obrázcích. Dobrým výchozím bodem může být webová stránka Dulux. Své konceptuální obrázky si s sebou vezměte, až půjdete koupit barvy, abyste měli jistotu, že pořídíte shodný odstín.

Chcete-li najít ten nejpřesnější odstín, navštivte nejbližší míchací centrum Dulux (/cs/najdete-si-dodavatele), kde vám odborný personál rád namíchá barvu přesně v takovém odstínu, jaký mu ukážete na svém konceptuálním obrázku.

Ujistěte se také, že udáváte správný poměr. Měli byste se ve schématu snažit dosáhnout stejného poměru, jaký máte i na konceptuálních obrázcích.

Nástěnka s obrázky a nápady připomíná mikrokosmos dokončené místnosti. Díky ní uvidíte, jak spolu budou různé barvy a textury komunikovat, a pomůže vám dolaďovat poslední detaily, než se pustíte do tvorby finálního schématu.
Své nápady na dekorování si zapisujte

3. Vytvořte si nástěnku s obrázky a návrhy

Nástěnka s obrázky a nápady připomíná mikrokosmos dokončené místnosti. Díky ní uvidíte, jak spolu budou různé barvy a textury komunikovat, a pomůže vám dolaďovat poslední detaily, než se pustíte do tvorby finálního schématu.

Nástěnka musí obsahovat vzorky barev i látek, fotografie klíčových doplňků nebo nábytku a vzorky dřeva, dlaždic a dalších povrchů, které hodláte použít.

Až dojde na samotné malování, vezměte si zkušební kbelík s barvou a namalujte kousek stěny i nástěnky. Odstín se totiž může lehce měnit podle toho, kolik do místnosti vniká světla.

Pořád si nedokážete představit, jak se vaše místnost změní? Vyzkoušejte aplikaci Dulux Visualizer, která vám ihned v digitální podobě ukáže, jak budou stěny po vymalování vypadat.

Malujete výraznou zeď? Následujte tipy našich expertů a vytvořte zeď, která pomůže zdůraznit to nejlepší, co ve vašem pokoji je.
5 tipu na vytvoreni vyrazne zdi

4. Objednejte

Až budete se zvoleným schématem spokojeni, můžete začít nakupovat. Pokud jste objednali nebo nechali vyrobit věci na zakázku, zkontrolujte si dodací lhůtu. Položky s nejdelší dodací lhůtou objednejte co nejdříve, abyste na ně nemuseli čekat, až vám dorazí všechno ostatní.

Stěny tvoří pozadí celého schématu a občas stačí vybrat správnou texturu, abyste výsledné schéma povýšili z amatérského pokusu na profesionální dílo.
Začněte s dekorováním

5. Začněte s dekorováním

Konečně přichází ta zábavná část, kdy uvidíte ovoce svého plánování a příprav. Nezapomínejte na dokončovací designérské úpravy, například pečlivě rozvržené osvětlení nebo čerstvé květiny.

Ujistěte se, že vaše stěny mají absolutní dekorační přednost, ať malujete sami, nebo si najmete řemeslníka. Stěny koneckonců tvoří pozadí celého schématu a občas stačí vybrat správnou texturu, abyste výsledné schéma povýšili z amatérského pokusu na profesionální dílo.

Hlavní doporučení

Abyste se příliš nevzdálili od zamýšleného cíle, připevněte si ke stěně nebo nástěnce své konceptuální obrázky, abyste je mohli kdykoliv během procesu dekorování konzultovat.