Hledáte inspiraci? Ospalé stěny probudíte barvami, které připomínají vaši oblíbenou prázdninovou destinaci.
Kuchyň s tmavými dřevěnými prvky

Od Mexika po Maroko: 5 barevných schémat inspirovaných cestováním

Ospalé stěny probudíte barvami, které připomínají vaši oblíbenou prázdninovou destinaci.

„Při dalším dekorování bychom chtěli vdechnout svému bytu osobnější ráz, ale nabízí se tolik možností, že nevíme, kde začít. Nemáte nějaké šikovné nápady, kde načerpat inspiraci?” Cestování do vzdálených míst představuje skvělý způsob, jak se seznámit s novými kulturami a naplnit mozek vzpomínkami, které nám vždy vykouzlí úsměv na rtech. Nádherná dovolená nebo příjemně strávený víkend se ale může stát i skvělým zdrojem barevné inspirace. Pokud nevíte, jaké barevné schéma při dekorování zvolit, můžete si projít fotografie z poslední dovolené a přenést vůni dálek i na svém stěny. Tlumené tóny zajímavých městských výjevů, nebo živoucí tóny exotické flóry a fauny mohou být skvělým bodem, od kterého se může vaše kreativita odrazit.
Níže jsme pro vás připravili pár oblíbených tipů, které vám v začátku pomohou. Bon voyage!

Pokud se vám líbí sladěné interiéry, zkuste se naladit na skandinávský styl, až budete příště dekorovat.
Obývací pokoj ve skandinávském stylu

1. Skandinávský chlad

Pokud se vám líbí sladěné interiéry s moderním elegantním rázem, zkuste se naladit na skandinávský styl, až budete příště dekorovat.

Vyberte chladnou tlumenou paletu vodních modří nebo světlých šedí a kombinujte ji s prvky olivově zelené a hořčičnou žlutou, čímž docílíte decentního retro efektu. Kompozici dokončíte přírodními látkami, například bavlnou nebo lnem, a můžete si užívat uklidňující a příjemnou atmosféru.

Jaké barvy zvolit?

S0.20.21
R7.04.82

Živoucí řízné barvy a energické aztécké vzory jsou dokonalé, pokud chcete doma vyzkoušet téma inspirované Mexikem.
Obývací pokoj v mexickém stylu

2. Viva la Mexico

Živoucí řízné barvy a energické aztécké vzory jsou dokonalé, pokud chcete doma vyzkoušet téma inspirované Mexikem.

Začněte bílým nebo tmavě šedým pozadím, pak si trochu pohrajte a popusťte uzdu své fantazii. Barvy vybírejte z pestřejší části spektra, jakou je například jasná modrá a sluneční žlutá. Můžete ale také umocnit dramatický aspekt celku a zvolit neladící schéma, například kombinaci citrusových odstínů, třeba citronově žlutou, s fuchsiovou růžovou.

Doplňte o sukulenty nebo kaktusy v květináčích a přidejte svému schématu atmosféru skutečné haciendy.

Jaké barvy zvolit?

F1.35.35
A8.39.35
P8.50.31

Břidlicově šedé barevné schéma inspirované Londýnem může působit neuvěřitelně útulně a rafinovaně.
Šedý obývací pokoj

3. London calling

I když je v anglické metropoli počasí občas trochu ponuré, při správném použití může břidlicově šedé barevné schéma inspirované Londýnem působit neuvěřitelně útulně a rafinovaně.

Chcete-li docílit univerzální palety, vyberte dva šedé odstíny, které od sebe dělí jen pár tónů, přičemž světlejší šedou použijte na stěny a tmavší na linku. Zkombinujte s jasným bělostným stropem a doplňte o červené akcenty, které čerpají inspiraci v legendárních londýnských doubledeckerech. Ještě více trendy looku dosáhnete, pokud do celé kompozice začleníte industriální nábytek, například barové stoličky z nerezové oceli nebo masivní konferenční stolek.

Jaké barvy zvolit?

SN.02.67
RN.01.82

Pokud holdujete hřejivé eklektické interiéry, zkuste dekorovat domov v barevném schématu inspirovaném Marokem.
Dekorační schéma inspirované Marokem

4. Kouzlo Maroka

Pokud holdujete hřejivé eklektické interiéry, zkuste dekorovat domov v barevném schématu inspirovaném Marokem.

Párujte hřejivé červené, žluté a okrové odstíny s doplňkovými neutrálními odstíny, například pískovou a terakotou. Výsledkem vám bude mysteriózní atmosféra dávného Marrákeše.

Kompozici dokončíte například pestrobarevnými lampami v odstínech drahokamů a vzorovanými přehozy.

Jaké barvy zvolit?

E4.34.45
E5.31.30

Máte rádi zemitá a přírodní barevná schémata? Zkuste se trochu odvázat a prodchněte svůj domov trochou africké magie.
Obývací pokoj v africkém stylu

5. Africké dobrodružství

Máte rádi zemitá a přírodní barevná schémata? Proč se neodvázat? Prodchněte svůj domov trochou africké magie.

Vymalujte stěny světlými neutrálními odstíny, například khaki a karamelovou, ale dřevěné prvky a okenní rámy nechte jasně bílé, čímž docílíte svěžího vzhledu.

Schéma dokončíte nábytkem s přírodním vzhledem, dramatický ráz umocníte přehozem se vzorem zebřích pruhů nebo podnožkou s motivem leopardí kůže.

Jaké barvy zvolit

E8.12.31
D6.05.55
E8.15.66

Hlavní doporučení Pokud jste inspiraci pro své barevné schéma čerpali v oblíbené fotografii z dovolené, můžete si ji zarámovat a pověsit na čerstvě natřenou zeď. Jde o skvělý způsob, jak domu dodat osobní ráz. Navíc vám bude neustále připomínat krásné chvíle, na které tak rádi vzpomínáte.

Pokud pořád potřebujete pomoc s výběrem barevné kombinace, vyzkoušejte barevnou paletu Dulux Colours of the World. Jednoduše si vyberete druh své oblíbené místo na světě a spolu s ním barevnou paletu tohoto místa. (např. šedo-bílou Skandinávii, zelený Ostrov Bali nebo do fialova zbarvené Provence. Navržené barvy pak můžete mixovat dle libosti, abyste dosáhli kombinace, která vám bude vyhovovat nejvíce.