Na tom, jak budete barvu vnímat na stěně, má velký podíl řada různých faktorů – orientace místnosti, denní doba nebo skutečnost, jestli jde o světlo přirozené nebo umělé.
Jak svetlo ovlivnuje vnimani barev

Jak světlo ovlivňuje vnímání našich oblíbených barev

Vyberte si ty správné barvy pro váš nový domov podle typu světla v místnosti.

„Jakou barvou mám vymalovat s ohledem na světlo v mém pokoji?“

Je neuvěřitelné, jak se může jedna a ta samá barva měnit podle světla, které na ni dopadá.

Na to, jak bude vypadat barva stěny v interiéru, má vliv mnoho faktorů - orientace místnosti, denní doba i to, zda je světlo přirozené nebo umělé.

Pokud jste se právě nastěhovali do nového domu nebo bytu a přemýšlíte, jakými barvami vymalovat, tento průvodce vám pomůže vybrat si správnou barvu pro konkrétní typ světla v místnosti.

Využijte přirozené světlo. Použijte světlé odstíny, které světlo odrážejí zpátky do místnosti, takže bude působit světle a vzdušně.
Prijemne pastelove barvy odrazeji svetlo

Místnosti, které mají po celý den dostatek slunečního světla

Vymalovat tyto místnosti dá nejméně práce. Většinu dne mají jemné denní světlo, a proto se do nich hodí téměř cokoliv.

Tak proč toto přirozené světlo nevyužít? Použijte světlé barevné odstíny, které budou světlo dobře odrážet do místnosti a dodávat interiéru světlý a vzdušný vzhled. Zlatavé odstíny připomenou sluneční svit, světle modrá zase navodí klidnou atmosféru.

V místnostech, kam slunce dopadá po ránu, můžeme v průběhu celého dne pozorovat největší proměnlivost světla. Za úsvitu má světlo jemně narůžovělý nádech, který se během dopoledne rychle zbarví víc do modra.
Krasny svetly obyvaci pokoj

Místnosti, kam dopadá ranní slunce

Největší proměnlivost světla během dne můžeme pozorovat v těch místnostech, kam dopadá světlo při východu slunce. Po ránu bude mít světlo nádech do růžové barvy, která se během dopoledne rychle změní v chladnější modrou. Později, až slunce postoupí dál, může místnost působit temnějším dojmem.

Chcete-li využít co nejlépe možností tohoto interiéru v průběhu celého dne, vymalujte stěny světle modrou nebo zelenou – v ranním sluníčku pokoj ožije, ale i odpoledne bude pořád působit svěže a světle.

V místnostech, ve kterých je během dne obecně tepleji až později, použijte zářivě žluté odstíny. dosáhnete tím útulné nálady již od rána.
Zluta nabizi teplo po cely den

Místnosti, do nichž se slunce dostane až pozdě odpoledne

Tyto místnosti budou obvykle ráno chladnější a později během dne se zateplí. Zvolte proto žluté sluneční odstíny, které ráno vytvoří útulný prostor plný světla, případně chladnější tóny, které mají uklidňující vliv a v pozdních odpoledních hodinách vám zpříjemní odpočinek.

Světlé odstíny šedé mají univerzální využití. Pokud se vyhnete modrému nádechu, budou ráno působit útulně a odpoledne budou dost světlé i vzdušné.

Místnosti, kam dopadá málo slunečního světla, budou působit tepleji, když použijete odstíny tmavě oranžové nebo sytě zlaté. Stejného výsledku dosáhnete i použitím neutrálních barev s podtóny červené.
Odstiny ruzove prozari tmave mistnosti

Místnosti, které mají málo přirozeného světla

U místností, které během dne nemají nikdy moc slunečního světla, je riziko, že budou trochu chladné. Aby pokoj nepůsobil příliš chladně, je proto dobré vybrat teplé odstíny. Když použijete odstíny tmavě oranžové nebo sytě zlaté, budou místnosti působit útulněji, stejného výsledku dosáhnete i použitím neutrálních barev s podtóny červené.

Na to, jak bude vypadat barva stěny v interiéru, má vliv mnoho faktorů - orientace místnosti, denní doba i to, zda je světlo přirozené nebo umělé.
Jak vnimani barev ovlivnuje umele svetlo

Místnosti osvětlené umělým světlem

  1. Žluté žárovky a svíčky nechávají dobře vyznít teplé odstíny červené a oranžové. Proto je červená tolik oblíbená při zařizování jídelen, televizních místností a jiných prostor, které se často využívají ve večerních hodinách.

  2. Bílé žárovky vydávají světlo, které se blíží dennímu světlu, a vybraným barvám dodávají univerzálnější charakter. Můžou být tak světlé nebo jasné, jak jen chcete. Barvy budou pořád vypadat skvěle.

  3. LED osvětlení mívá namodralý nádech – v kombinaci s chladnými tóny pastelových barev dodáte interiéru moderní vzhled, případně můžete chladné světlo naopak potlačit teplými odstíny žluté.

Rada na závěr

Až budete mít barvu vybranou, otestujte ji ve svém pokoji. Namalujete ji na kus papíru formátu A4 nebo na stěnu a pozorujte, jak se za různého druhu světla mění i tato barva.