Pokud toužíte po teplých odstínech, nebojte se jít do terakotové nebo oranžové. Tyto sluncem prozářené odstíny rozjasní a naplní teplem i tmavé a stísněné prostory.
Odvazte se. Vymalujte svuj obyvaci pokoj oranzovou

Jak projasnit tmavé místnosti

Projasněte tmavé místnosti. Využijte toho, co dokážou správně vybrané barvy.

„Můj nový domov se mi moc líbí. Jeden z pokojů je ale pořád takový ošuntělý a ponurý. Nedal by se nějak prosvětlit?“

Na tom, že se vám nějaká místnost zdá tmavší, se může podílet řada faktorů – malá okna, nízký strop nebo třeba stěny v nepravidelných úhlech. Pokud ale do ní vyberete správné barvy, může se to okamžitě kladně projevit na její světlosti.

Bytová architektka Henrietta von Stockhausen ze studia VSP Interiors vám ukáže, jak se dají správnými barvami rozjasnit i ty nejstísněnější prostory.

Když stěny natřete studenými barvami, budou se zdát vzdálenější a místnost samotná bude působit prostorněji a světleji. Místnost nejlépe projasníte, když použijete světlé odstíny šedé, modré nebo právě zelené.
Pohodova zelena jidelna

1) Studené odstíny opticky zvětší prostor

Když stěny natřete studenými barvami, budou se zdát vzdálenější a místnost samotná bude působit prostorněji a světleji. Místnost nejlépe projasníte, když použijete světlé odstíny šedé nebo modré.

Sluncem prozářené odstíny dokážou projasnit a naplnit teplem i tmavé a stísněné prostory. Nebojte se jít do světlé terakotové nebo odstínů žluté.
Pouzijte barvy prozarene sluncem

2) Vpusťte dovnitř paprsek slunečního světla

Pokud toužíte po teplých odstínech, nebojte se jít do světlé terakotové nebo odstínů žluté. Sluncem prozářený odstín dokáže projasnit a dát teplo i tmavé a stísněně působící místnosti. Dávejte ale pozor, abyste místnost nepřeplnili hnědým nábytkem, protože schéma by bylo až moc křiklavé.

Strop nikdy nenatírejte tmavě. Vždycky se dá použít bílá, jiné světlé odstíny jsou ale taky možnost.
Naladte povrchy do svetlych odstinu

3) Natřete strop světle

Na strop nepatří žádné tmavé barvy. Jde o to, aby místnost vypadala opticky větší a světlejší. Vždycky se dá použít bílá, světlé odstíny jiných barev (od zelené až po zlatou) jsou taky možnost.

Pokud potřebujete odrážet světlo zpátky do prostoru, skvěle se k tomu hodí lesklý nátěr. Zvlášť dobře funguje omítnutí růžovými odstíny.
Odrazejte svetlo lesklym naterem

4) Odrážejte světlo, které máte

Když je v místnosti málo světla, musíte i to málo co nejlíp využít. Pokud světlo potřebujete odrážet zpátky do prostoru, skvěle se k tomu hodí lesklý nátěr. Zvlášť dobře funguje omítnutí v růžových odstínech.

Krycí lišty, podlahové sokly a jiné druhy lišt natřete světlými reflexními barvami, třeba v takovém odstínu, který bude jemně kontrastovat s barvou stěn.
Nechte barvy kontrastovat

5) Nezapomínejte na detaily

Krycí lišty, podlahové sokly a jiné druhy lišt natřete světlými reflexními barvami, třeba v takovém odstínu, který bude jemně kontrastovat s barvou stěn. Dispozice místnosti vyniknou, aniž by ubylo světla.