1. Máte zdroj inspirace?

Prohlédněte si několik časopisů a podívejte se také online, nechte se inspirovat blogy a zajděte také na Pinterest. Tam najdete spoustu nápadů, které inspirují vaši představivost. Můžete také sbírat látky, barvy a vzorky tapet, které vás mohou inspirovat.

Nasbírali jste si kolekci obrázků, jež reprezentují styl, který se vám líbí. Nyní je porovnejte – pravděpodobně uvidíte, že některé prvky či odstíny se na vašich vzorcích opakují. Budou to ty barvy a prvky, které vaše oko vyhledává a které mu lahodí. Můžete tyto obrázky také použít k vytvoření nástěnky nápadů.

2. Jaký nábytek se v místnosti nachází?

Budete si současné koberce, závěsy, polštáře a nábytek po malování nechávat? Pokud mají neutrální barvu, nebudou pravděpodobně narušovat novou barvu místnosti.

Pokud si necháváte starý nábytek a vybavení, které má výrazné barvy, můžete tyto barvy použít jako výchozí bod při vybírání barevné palety pro novou výmalbu.

3. Jak bude prostor využíván?

Když stanovíte funkci místnosti, pomůže vám to zvolit druh atmosféry, kterou chcete vytvořit.

Malujete ložnici, která bude využívána výhradně k odpočinku, nebo tam budete také pracovat či studovat? Je vaše kuchyň určena pouze k vaření, nebo tam hodláte také organizovat posezení s přáteli?

Tím, že si kladete tyto otázky s předstihem, budete moci postupně zúžit možnosti jaké při vytváření nového prostoru a jeho atmosféry máte a nakonec vybrat jednu.

4. Ve které části dne je místnost nejvíce využívána?

Bude místnost nejvíce využívána ráno, odpoledne, večer, nebo celý den?

Množství přirozeného světla ve vaší místnosti bude ovlivňovat to, jak budou barvy v prostoru nakonec vypadat. Pokud je zeď vystavená přímému slunečnímu světlu během den, bude pro vás lepší zvolit sytější odstín vaší barvy, která na jasném světle nebude vypadat vybledle.

5. Na jakou je pokoj světovou stranu?

Pokud je váš pokoj směrem na sever, bude pravděpodobně přijímat omezené množství přirozeného světla. Abyste vyvážili slabé světlo pokoje, bude nejlepší zvolit teplou barvu ve světlých odstínech, jako například barva kachních vajec, petrklíčová žlutá nebo sladká růžová.

Na druhou stranu, pokoje, které jsou směrem na jih jsou obvykle zaplaveny velkým množstvím přirozeného světla – takže vám může být příjemná chladnější barva, která dojem z pokoje trochu osvěží.

6. Jaký je hlavní zdroj světla?

Tak jako přirozené, tak i umělé světlo může ovlivnit to, jak budou vaše barvy v pokoji vypadat.

Například halogenové světlo vrhá jasné bílé světlo, které má tendenci ukazovat barvy tak, jak jsou. Klasické žárovky vrhají žluté světlo, což znamená, že okrádají barvy o jejich žlutavé tóny a zářivky jsou chladné, čímž často připravují čistou bílou o její bělost.